środa, 6 czerwca 2012

Wierzba biała (Salix alba L.)


Wierzba biała (Salix alba L.) określana również mianem wierzby pospolitej, wierzby srebrnej, wierzbiny, należy do rodziny wierzbowatych (Salicaceae). Jest to drzewo lub krzew o żółtej lub jasnobrunatnej korze, dorastające do 30 metrów wysokości. Ma liście podłużnie lancetowate, które są piłkowane na brzegu, a od spodu jedwabisto owłosione. Kwiaty wierzby białej są rozdzielnopłciowe i tworzą kotki (bazie), które pojawiają się równocześnie z liśćmi. Kwitnie w kwietniu i maju.

Występuje w miejscach wilgotnych w lasach, przy drogach, nad rzekami i rozlewiskami.

Zawiera glikozyd salicynę (pochodną alkoholu salicylowego), flawonoidy (izosalipurpozyd) oraz garbniki. Salicyna w organizmie ludzkim rozkłada się do kwasu salicylowego, działającego przeciwgorączkowo, odkażająco, przeciwbólowo i przeciwreumatycznie. Flawonoidy działają rozkurczająco, moczopędnie i uspokajająco, a garbniki – ściągająco.

            Odwar z suchej lub sproszkowanej kory działa przeciw nieżytom żołądka i jelit oraz przeciwbiegunkowo, przeciwbólowo, przeciwreumatycznie, przeciwgorączkowo, zaś zewnętrznie stosuje się go na trudno gojące się rany, w nadmiernym poceniu się nóg i przy bakteryjnym zapaleniu skóry. Korę uzyskuje się w kwietniu i maju z 2- lub 4-letnich gałązek. Odwar sporządza się, zalewając szklanką wrzątku łyżkę kory wierzbowej, następnie gotuje się przez 10 minut i odcedza. Należy pić 2-3 razy dziennie po szklance odwaru lub stosować do okładów, kąpieli nóg itp. Odwar z kory wierzby białej dodawany do kąpieli działa wzmacniająco, jest używany do mycia głowy przy łupieżu i wypadaniu włosów. Służy też do płukania gardła i jamy ustnej.

            Gałązki wierzby mają zastosowanie w koszykarstwie i wikliniarstwie, łyko służy do wyrobu sznurów, a odwary barwią tkaniny na różne kolory w zależności od gatunku wierzby.

Wierzba biała (Salix alba L.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz