środa, 6 czerwca 2012

Ziemniak


Ziemniak (Solanum tuberosum L.) znany też jako kartofel, psianka kartofel, pantufka, pyry, jest byliną z rodziny psiankowatych (Solanaceae) powszechnie uprawianą jako roślina okopowa. Charakteryzuje się rozgałęzionymi pędami, przylegającymi i owłosionymi, dorastającymi do 80 cm wysokości. Ma liście przerywane, pojedyncze i pierzastodzielne. U ziemniaka kwiaty są zebrane w pozorne szczytowe kwiatostany o różnej barwie, w zależności od odmiany. Kwitnie w lipcu i sierpniu.

Zawiera skrobię i małe ilości alkaloidu solaniny, witaminę C, sole mineralne.

Wywar z łupin ziemniaka, pity 3 razy dziennie po pół szklanki, działa przeciw kamieniom żółciowym, a sok z utartych ziemniaków – przeciw nadkwasocie żołądka. Przy stanach zapalnych skóry i egzemach stosuje się kąpiele w wywarze z ziemniaków. Surowe plastry bulw przykłada się na miejsca bolące – głównie głowy.

Badania, przeprowadzone na ziemniakach w 2011 r., wykazały, że jedzenie tych warzyw 2 razy dziennie może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi i wbrew powszechnej opinii nie powoduje otyłości. Potwierdzają one również, że ziemniaki są bogatym źródłem selenu, niezbędnego w procesie przemiany materii oraz bogatym źródłem witaminy C. Pieczone w mundurkach zawierają 5 razy więcej błonnika niż banany. Sian Porter z Potato Council wyjaśnia, że „ważne jest, żeby nasza dieta była bogata w różnorodne produkty, jednak czasem nasze głowy zaprzątają różne dietetyczne nowości, przez co przestajemy doceniać stare, niedrogie i sprawdzone produkty”.

Ziemniak (Solanum tuberosum L.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz