czwartek, 31 maja 2012

Melisa lekarska ( Melissa officinalis L.)


Melisa lekarska ( Melissa officinalis L.), nazywana także rojownikiem lekarskim, rajownikiem, matecznikiem lub pszczelnikiem, jest byliną z rodziny wargowych (Labiatae) o gałęzistej, szaro owłosionej łodydze, dorastającej do 1 metra wysokości i wydzielającej silny cytrynowy zapach. Liście melisy lekarskiej są ułożone naprzeciwlegle, dolne mają kształt sercowatojajowaty, górne jajowaty. Brzegi liści są grubo pomarszczone i ząbkowane. Kwiaty melisy w kolorze białym lub różowym tworzą nibyokółki. Melisa lekarska kwitnie w lipcu i w sierpniu.
Występuje w ogrodach przydomowych.  
 Zawiera olejek eteryczny (około 0,07%), w skład którego wchodzi między innymi citral, geraniol, garbniki, związki żywiczne, śluzy, kwasy organiczne, cukry i sole mineralne.

Melisę lekarską stosujemy jako lek przeciwwymiotny w okresie ciąży u kobiet, a później jako środek zwiększający ilość pokarmu u matek karmiących. Wyciąg sporządza się w następujący sposób: ¼ szklanki suszonych liści zalewamy ¾ szklanki wody lub spirytusu. Całość wystawiamy na słońce na 2 dni. Wyciągu z melisy używamy 3-4 razy dziennie po 1 łyżeczce na szklankę wody lub 15-20 kropli na cukier. Z drobno pogniecionych liści melisy można zrobić okłady, które stosuje się na rany. Mają one działanie przeciwbólowe i chłodzące. Melisa lekarska jest skuteczna przy leczeniu chorób układu nerwowego: przy nerwicach, migrenach, bólach głowy i zawrotach. W takich sytuacjach zalecane jest picie herbatki z ziela lub suszonych liści, sporządzonej w proporcji 3-4 łyżki suszu na 4 szklanki wody. Herbatkę pijemy 3-4 razy dziennie po szklance.

Melisa lekarska ( Melissa officinalis L.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz