czwartek, 31 maja 2012

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.)


Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) którego określa się też jako ziele św. Jana, przestrzelon, świętojańskie ziele, krzyżowe ziele, dzwonki Panny Marii, arlika, jest byliną z rodziny dziurawcowatych (Guttiferae) o czterokanciastej, wzniesionej łodydze, w górze gałęzistej, dorastającej do 60 cm wysokości. Liście ma podłużne lub podłużnojajowate, naprzeciwległe, które oglądane pod światło wyglądają jakby były podziurkowane (stąd nazwa ziela). Kwiaty w kolorze złocistożółtym są zebrane w gęste, szczytowe, wielokwiatowe kwiatostany. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Dziurawiec występuje na suchych łąkach, suchych wzgórzach, na miedzach i w zaroślach.

Zawiera glikozydy flawonowe – hiperozyd, rutynę, hipercynę (czerwony barwnik antrachinowy), garbniki (do 10%), olejek eteryczny (około 0,1%), sole mineralne, witaminy A i C, kwasy organiczne i fitosterole.

Napar z liści i kwiatów dziurawca zwyczajnego, w proporcji 3 garście na 1 litr wody, stosujemy przy schorzeniach wątroby, żołądka i przeciw biegunkom. Wywar z ziela dziurawca, sporządzony w takiej samej proporcji jak napar, to znaczy 3 garście ziela na 1 litr wody, pity 3 razy dziennie po ½ szklanki jest pomocny przy bolesnych miesiączkach. Natomiast przy bólach głowy zalecane jest picie wywaru z ziela dziurawca w proporcji 2 garście na 1 litr wody. Przy bólach reumatycznych można stosować nalewkę alkoholową z ziela dziurawca zwyczajnego.

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz