wtorek, 29 maja 2012

Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.)


Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) określana też jako miętkiew lub miętkiewa jest byliną z botanicznej rodziny wargowych ( Labiatae), wytwarzającą liczne łodygi, które rozgałęziają się silnie od nasady i dorastają do 1 metra wysokości. Posiada krótkoogonkowe liście, które mają kształt jajowatopodłużny i ostro piłkowane brzegi. Kwiaty mięty pieprzowej są drobne, różowe lub bladofioletowe, zebrane w gęste walcowate nibykłosy. Zioło to kwitnie od maja do sierpnia.
Występuje w ogrodach przydomowych i na plantacjach roślin uprawnych.
Zawiera olejek eteryczny (ponad 2%) o zawartości mentolu nie mniejszej niż 50%, menton, pinen, diasminę, kadinen, limonen, garbniki, kwasy organiczne, flawonoidy, związki pektynowe, żywicowe, gorycze i sole mineralne.
            Napar z liści mięty pieprzowej stosujemy przy bólach żołądka, niestrawnościach i wzdęciach. Szczyptę suszonych liści zalewamy szklanką wrzącej wody. Zalecane jest picie ½ szklanki kilka razy dziennie. Można stosować też nalewkę spirytusową w dawce 5-25 kropli na cukier lub kieliszek wody. Napar z liści mięty pieprzowej lub całego ziela służy też do płukania jamy ustnej, a pity – działa ogólnie wzmacniająco. Wywar z liści mięty w połączeniu z sokiem cytrynowym działa przeciwkrwotocznie i likwiduje krwioplucie.

Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz