poniedziałek, 14 maja 2012

zioła - bogactwem smaków i aromatów


            Jak wiadomo, zioła od wieków są stosowane zarówno w kuchni, jak i w leczeniu chorób. Świetnie urozmaicają nasz jadłospis, a stosowane z umiarem przyczyniają się do poprawy naszego stanu zdrowia.



            Zioła są nieocenionym dodatkiem w sezonie. Można je także chomikować na zimę. Lepiej jest je zamrozić niż suszyć ze względu na mniejsze straty walorów smakowych. Są dodawane do potraw, pachną, smakują i wyglądają jak świeże. Wystarczy je opłukać, osączyć, posiekać i włożyć, na przykład do kubeczków po jogurcie.



            Oto lista ziół, które warto wysiewać na wiosnę, aby móc przez cały rok dodawać do naszych potraw:



1)     Arcydzięgiel ( litwor lub andżelika ) to starodawna, tradycyjna przyprawa. Rozdrobnione nasiona można dodawać do słodkich potraw mlecznych zamiast wanilii. Ogonki liściowe gotuje się z czarną porzeczką, agrestem lub rabarbarem w celu nadania im łagodnego, słodkawego aromatu. Korzeń arcydzięgla służy do sporządzania zielonych ozdób deserów, a także nalewek.

2)     Bazylia wonna to coraz bardziej powszechne zioło o mocnym aromacie, które może być dodawane do różnych potraw, szczególnie tych z udziałem pomidorów, ryb i drobiu, kotletów, sałatek i surówek, twarogów oraz masła ziołowego, a także do zup.

3)     Czarnuszka siewna jest bardzo aromatycznym, doskonałym dodatkiem do wypiekanego w domu, pełnoziarnistego pieczywa, gdyż nadaje mu charakterystyczny, pikantny smak. Można ją stosować do przyprawiania tłustych mięs.

4)     Cząber ogrodowy jest również nazywany cząberkiem lub satureją. Ziele cząbru można używać zarówno w stanie świeżym, jak i suszonym. Nadaje potrawom intensywny, pikantny smak. Stanowi świetny dodatek do zup, głównie grochowej i ziemniaczanej oraz tłustych mięs.

5)     Estragon jest przyprawą, która służy jako dodatek do sałatek, potraw warzywnych i mięsnych. Świeże liście estragonu można dodawać do sosów, twarogu i do masła ziołowego. Świeży lub suszony estragon służy do aromatyzowania octu.

6)     Kolendra siewna, nazywana również kolendrem lub pieprzem polskim, nadaje potrawom specyficzny, korzenno-słodkawy smak. Używana jest do peklowania mięs.

7)     Kminek zwyczajny stanowi aromatyczny dodatek do twarogu, sera topionego, surówek, kapusty, pieczywa, zup oraz tłustych mięs.

8)     Koper ogrodowy – jego świeże lub suszone liście są doskonałym dodatkiem do potraw mięsnych, rybnych oraz surówek i sałatek.

9)     Koper włoski jest przyprawą o bardzo silnym aromacie. Służy jako dodatek do tłustych mięs i ryb, do zup, dań z jajek, surówek oraz potraw z fasoli lub kapusty.

10) Lubczyk to bylina bardzo łatwa w uprawie. Pachnie jak maggi, a jest pozbawiona charakterystycznego dla tej przyprawy dodatku soli. Listki drobno posiekane można dodawać zarówno do twarożka, kanapek, jak i mięsa, zup czy sosów.

11) Majeranek ogrodowy jest jedną z najpopularniejszych przypraw. Doskonale nadaje się do pieczonego mięsa i drobiu. Dodaje się go do zup, sosów i potraw mięsnych. Świetnie pasuje do dań z fasoli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz